Film, ktorý vypredal kinosály vychádza na DVD

Rok 2017 sa zapíše do slovenskej kinematografie. Návštevnosť kín lámala niekoľko ročné rekordy a konečne nastal moment, kedy si ľudia opäť hľadali cestu k slovenským filmom. Pod výrazný záujem ľudí o slovenskú filmovú tvorbu sa podpísal film Únos, ktorý rezonoval v spoločnosti dlhé týždne. Film inšpirovaný únosom Michala Kováča ml. a divokými 90.rokmi otvorili diskusie o potrebe vyrovnania sa s čiernymi stránkami vlády prvých rokoch samostatnej Slovenskej republiky.

Tŕň v oku demokracie – Mečiarove amnestie

unos

Amnestie zmenili pohľad spoločnosti na spravodlivosť a v nemalej miere sa podieľali na tom, že medzi nami (boli) sú osoby, ktoré sú nedotknuteľné. Pocit krivdy a neprávosti spustil lavínu otázok, na ktoré sa ťažko hľadala odpoveď. Sila filmu Mariany Čengelovej-Solčanskej sa preukázala v  rozmere, v ktorý nepredpokladali ani samotní tvorcovia – aktivovala občiansku spoločnosť s jasným cieľom, zrušiť Mečiarove amnestie.

Či to bol neúmyselný zámer filmu je na zvážení každého z nás, čo však nemôžeme poprieť je fakt, že film Únos otriasol Slovenskom.

Ak si nepamätáte na udalosti, ktoré sprevádzali prvé roky Slovenskej republiky, pozrite si v pohodlí vašej obývačky film Únos, ktorý vychádza v septembri na DVD. Film za skvelú cenu nájdete v ponuke Gorila.sk tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *