Milan Kundera sa po dlhých rokoch vrátil do Česka. Knižne.

Spisovateľ, ktorý sa zrejme do svojej vlasti už nikdy nevráti. Milan Kundera je bez pochýb najlepší český spisovateľ 20. storočia, ktorý pre spoločenské zmeny v bývalom Československu bol nútený nájsť si druhý domov. Osudovou láskou sa stalo Francúzsko, kde žije dodnes svoj sen o slobode.

zivot

Knihy Milana Kunderu majú jednu spoločnú črtu – vyvolávajú pochybnosti, otázky a najmä snahu zmeniť zaužívaný, niekedy nespravodlivý systém v spoločnosti. Výnimkou nie je román Život je jinde, ktorý prvýkrát vychádza v českej anotácii.  Sám autor sa vyjadril, že:

“Témou mojich románov nie je kritika spoločnosti. Život je jinde  je situovaný do roku 1948, do doby stalinizmu. Ale mojou ambíciou nebolo kritizovať režim! Kritizovať ho v roku 1969, kedy som román dopisoval, by bolo nosenie dreva do lesa. Téma románu je existenciálna: je to téma lyrizmu. Revolučný lyrizmus komunistického teroru ma zaujímal, pretože vrhal netušené demaskujúce svetlo na odveký lyrický sklon človeka. “ Poznámka autora [december 1992] v románe Nesmrteľnosť, Atlantis 2006, s. 376.

Knihu si môžete zakúpiť na Gorila.sk, tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *