Unikátna monografia – Karol Plicka

Unikátna monografia v knižnej podobe – Karol Plicka, obsahuje rôznorodý výber fotografickej tvorby umelca, ktorý citlivo zachytával ráz slovenského vidieka a Slovenska.

Významná osobnosť slovenskej umeleckej scény – status, ktorý oprávnene prináleží etnografovi, folkloristovi, scenáristovi, režisérovi, kameramanovi, ale najmä fotografovi Karolovi Plickovi.

Karol Plicka zomrel v roku 1987, no napriek tomu sú jeho fotografie nesmrteľné. Monografia Karol Plicko odkrýva hodnotný materiál, ktorý ukazuje krásy Slovenska pred desiatkami rokov. Ako sám tvrdí Plicka, za každou snímkou stojí svetlo, ku ktorému sa vyjadril nasledovne:

,,Pre mňa je svetlo všetkým, svetlu vďačím za mnohé najťažšie kompozície, svetlo je objaviteľ, svetlo je zo všetkého vo fotografii najdôležitejšie. Kto nepozná opojenie svetlom, nevychutná ani priestor, ani hmotu a vari ani obrazovo nevidí. Svetlo ma jednoducho fascinuje. Svetlo ma zvádza ako dávna, večne krásna milenka, očaruje ma.“

738107

 

Kniha Karol Plicka nie je monografiou, ale spomienkou na skromného človeka, ktorý dokázal vytvoriť svetové umelecké diela. Knihu si môžete zakúpiť na Gorila.sk tu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *