RECENZIA: Fantastické dospievanie s (knihou) Lirael

RECENZIA: Fantastické dospievanie s (knihou) Lirael

V roku 1995 vyšla v angličtine kniha s názvom Sabriel a kto by vtedy tušil, že 32-ročný Garth Nix ovplyvní toľko mladých čitateľov, predovšetkým čitateliek.

Je takmer prekvapivé s akou presnosťou opisuje vnútro mladej hrdinky Sabriel, ktorá musí čeliť obrovským prekážkam a zmenám, ktoré jej zmenia život. Jej charakter vám musí prirásť k srdcu a ak sa tak aj náhodou nestane, každý vnímavý človek musí uznať, že je napísaný výborne a že začal čítať výnimočnú fantasy sériu.

Prečítate si prvú knihu, siahnete po pokračovaní s názvom Lirael… a hlavnej hrdinky Sabriel nikde. Pýtate sa, kde je, prečo sledujete nejaké cudzie dievča, ktoré vás nezaujíma, chcete svoju Sabriel. Avšak ako čítate ďalej a ďalej o smutnej situácii Lirael, ktorá sa cíti ako vydedenec medzi svojimi vlastnými, pretože ako Clayrka ešte neoplýva Zrakom- schopnosťou vidieť budúcnosť, pochopíte, že toto dievča vie tiež zaliezť pod kožu.

Annisel je tá, ktorá môže oddnes nosiť bielu róbu a dostane diadém z mesačných kameňov. A Lirael sa musí opäť navliecť do svojej najkrajšej modrej tuniky, do rovnošaty pre deti. Do tuniky, ktorá už poriadne dlho nemala spodný lem, lebo jej ju museli toľkokrát predlžovať. Do tuniky, ktorá jej bola i tak prikrátka.
Kým prišla do svojej izby, vytratila sa z nej všetko radosť z narodenín. Bola úplne vyšťavená, akoby z nej ktosi vysal všetok život. Dnes bol Anniselin deň. Zo všetkých síl sa snažila zabudnúť na smútok, čo jej pohlcoval srdce.

Zamilujete si jej húževnatosť, úprimnosť k sebe i ostatným. Viete, že aj keď sa jej niečo nepodarí, dokáže to zapojením svojho rozumu a síl napraviť. A keď sa už už začítate a hovoríte si, že Lirael je dôstojnou náhradou za Sabriel, ktorá sa v príbehu kratučko mihne, dej sa prenesie o stovky kilometrov ďalej, ba dokonca o štyri roky dopredu. Spoznávame novú postavu, princa Sameta, ktorý by mal po svojej matke Sabriel prevziať titul Abhorsena a nie je z toho vôbec nadšený.

Prvýkrát sa naozaj začneme sústrediť na mužskú postavu, čo je vítanou zmenou. Určite to však neznamená, že teraz majú ženské čitateľky knihu odložiť, alebo že práve na tomto mieste by tí mužskí mali začať. Výnimočnosť Nixovej trilógie spočíva naozaj v tak komplexnom zobrazení postáv, prostredí a dejov, že môže chytiť a zaujať hocikoho. Má na to ambície a predpoklady a nové a nové reedície to dokazujú.

„Odkladala som Tvoje vzdelávanie, ako sa len dalo, lebo som si Ťa chcela uchovať v pamäti ako malého nevinného chlapca. Malým chlapcom už nie si niekoľko rokov, stal sa z Teba mladý muž, a tak sa k Tebe musíme aj správať. Prvou časťou je priznanie si dedičstva a prijatie úlohy, ktorú budeš zhrávať v budúcnosti kráľovstva.
Porozprávame sa o tom, keď sa vrátim domov. nateraz si pamätaj, že som na Teba hrdá, Samet. A Tvoj otec tiež. Vitaj doma, synu.
S láskou, mama“

Sam pustil papier na zem a padol naznak do postele. Vlastná budúcnosť, ktorá sa mu javila taká jasná, keď odpálil v kriketovom turnaji poslednú loptičku, bola zrazu neskutočne temná. 

Tak začneme sledovať linky oboch hrdinov súčasne. Je dôležité povedať, že ich príbehy sa neuzavrú a čitateľ musí siahnuť aj po tretej knihe trilógie s názvom Abhorsen, ktorá je v slovenskom preklade ešte iba pripravovaná. Ak však prešiel prvou a druhou, bude sa na záverečné kapitoly len tešiť.

Abhorsenská trilógia patrí k absolútnym klasikám svetovej fantasy a fakt, že jej hrdinovia sú väčšinou tínedžeri, nemení nič na tom, že to je vyspelá žánrová literatúra a poteší aj tých skôr narodených.

 

Knihu si môžete zakúpiť na Gorila.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *